Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

Power metal

22. dubna 2009 v 6:37 | Amycus |  Metal

Powermetalová scéna vznikla v 90. letech na protest proti příkrosti death a black metalu. Navzdory tomu, že v Severní Americe se power metal držel více-méně v undergroundu, v Evropě, Japonsku a v Jižní Americe se těšil obrovské oblibě. V power metale stojí na prvním místě vzletné vokály, epická melodika a tematika, které "apelují na posluchačův smysl pro udatnost a krásu." Základy tohoto soundu položila v polovině 80. let německá skupina Helloween, která skloubila power riffy, melodiku, vysoký, "čistý" zpěv kapel jako Judas Priest a Iron Maiden, s rychlostí a energií thrashe, "vytvářeje tak zvuk, který dnes poznáme pod jménem power metal." V USA patřily mezi průkopníky stylu newyorské skupiny Manowar a Virgin Steele. Fošna Rising Force od Yngwieho Malmsteena měla nemalou zásluhu na zpopularizování pekelně rychlého kytarového stylu známého jako "shredding", a jeho přičiněním se rovněž ujal metal s prvky vážné hudby. Tyto zdokonalení měli velký vliv na power metal.
Sound tradičnějších powermetalistů, jako jsou HammerFall ze Švédska,DragonForce z Anglie a Iced Eart z Floridy, je spjatý s klasickým stylem NWOBHM. Mnohé powermetalové skupiny používají klávesisty, někdy též spolupracují se symfonickými orchestry či opěrnými zpěváky a zpěvačkami, čímž dodávají této hudbě symfonický ráz. K takovým kapelám patří Kamelot z Floridy, Nightwish z Finska, Rhapshody of Fire z Itálie a Catharsis z Ruska. Power metal má silnou diváckou základnu jednak v Japonsku, jednak v Jižní Americe, kde se těší popularitě skupiny jako Angra z Brazílie či Rata Blanca z Argentiny.
Blízkým příbuzným power metalu je progresivní metal , který si osvojil komplexní kompoziční přístup skupin jako Rush nebo King Crimson. Průkopníky tohoto stylu jsou americké kapely Queensrÿche, Fates Warning a Dream Theater. K představitelům fúze power a prog-metalu patří Symphony X z New Jersey, jejíchž kytarista Michael Romeo je jedním z nejuznávanějších shred kytaristů poslední doby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký druh metalu posloucháte ?

Trash metal 14.6% (12)
Death metal 8.5% (7)
Black metal 7.3% (6)
Power metal 11% (9)
Doom a gothic metal 8.5% (7)
Alternetive metal 7.3% (6)
Nu metal 12.2% (10)
Hard rock 14.6% (12)
Industrial metal 9.8% (8)
Glam metal 6.1% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama