Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

Střední proud: konec 70. let a začátek 80. let

16. dubna 2009 v 14:20 | Amycus |  Metal

Iron Maiden patřili mezi přední představitele Nové vlny britského heavy metalu, inspirované punk rockem.
V polovině 70. let se objevil punk rock , který se vyvinul jako reakce jednak na moderní měšťáckou společnost, jednak na rokenrol jakoby vyrobený na montážní lince (a teda i heavy metal) těch čas. Koncem 70. let prodej heavymetalových nahrávek prudce klesl, především na úkor punku, disca a komerčního rocku. Jelikož významné vydavatelstva se orientovaly na punk, množství novějších britských heavymetalových kapel nacházelo inspiraci právě v agresivitě, energickém zvuku, v nízké zvukové kvalitě a v postoji "udělej si sám". Undergroundové metalové kapely se rozhodly vzít všechno do vlastních rukou a založit nezávislé specializované vydavatelstva. Jak se hnutí šířilo, zavedené britské hudební týdeníky jako Sounds a New Musical Express začali jevit zájem o metalové kapely. Geoff Burton, který psal pro Sounds, zpopularizoval termín "New Wave of British Heavy Metal", který se obvykle zkracoval do akronymu NWOBHM. Kapely NWOBHM Iron Maiden,Motörhead, Saxon, Diamond Head a Def Leppard daly heavy metalu nový dech. Následujíc příklad Judas Priest zhutnily zvuk, omezily bluesové vlivy a potrpěly si více na rychlé tempa. Roku 1980 se alba Iron Maiden, Motörhead a Saxon dostaly do první desítky nejlepších britských alb, čímž NWOBHM pronikla do středního proudu. O rok později se Motörhead stali první kapelou z onoho hnutí, která se, se svou písní No Sleep 'til Hammersmith, dostala na vrchol britských žebříčků. Další kapely NWOBHM, např. Diamond Head a Venom, měly rovněž nemalou zásluhu na vývoji metalu, i když nedosáhly takový komerční úspěch.
Prvá generace metalových kapel se pomalu vytrácela ze scény. Deep Purple se rozpadli zanedlouho poté, co Blackmore roku 1975 opustil kapelu, a Led Zeppelin skončili roku 1980. Losangelšt íVan Halen, kteří předskakovali na koncertě Black Sabbath, strhávali pozornost na úkor stárnoucích muzikantů. Eddie Van Halen, se stal jedním z nejoslnivějších metalových virtuózů onoho období. Podle Christeho "jeho technika hry na kytaru byla dokonalá a parádní sóla jako Eruption vynesla heavymetalovou kytaru na úplný vrchol". Mezi pověstné virtuózy se zařadili rovněž muzikantiRandy Rhoads a Yngwie Malmsteen, jejichž jména se spájejí se stylem v současnosti známém jako "neoklasický metal". Na čele interpretů inspirovaných vážnou hudbou byli Blackmore a člen Scorpions Uli John Roth. Tato nová generace měla v oblibě používání klasicistických kytar s nylonovými strunami - činil tak například Rhoads v písni "Dee" na nahrávce Blizzard of Ozz (1980), debutovém albu bývalého zpěváka Black SabbathOzzyho Osbourna.
V druhé polovině 70. let se metalová scéna, povzbuzená úspěchem Van Halenovců, počala rozvíjet v jižní Kalifornii, především v oblasti Los Angeles. V klubech na Sunset Strip v Los Angeles mají kořeny kapely jakoQuiet Riot, Ratt, Mötley Crüe a W.A.S.P., které se nechaly inspirovat tradičním heavy metalem počátku 70. let a od glamrockových seskupení typu Alice Cooper a Kiss si vypůjčily divadelní prvky (a občas též oblibu líčení). Glam metal se vyznačuje hédonistickými texty a živelným chováním. Po hudební stránce ho charakterizují rychlé kytarové sóla, hymnické refrény a melodičnost více-méně inspirovaná popem. Glammetalové hnutí se, spolu s kapelami typu Twisted Sister, stalo hlavní sílou v metalu a rockové hudbě jako takové.
Po úspěchu NWOBHM a po přelomovém albu Judas Priest British Steel(1980) se na počátku 80. let heavy metal stával stále oblíbenější. Přítomnost na MTV měla obrovský vliv na propagaci hudebních skupin a v mnohých případech pomohla znásobit prodej nahrávek. Videoklipy Def Leppard k albu Pyromania (1983) udělaly z kapely hvězdy první kategorie a Quiet Riot se stali první tamější heavymetalovou kapelou, které se podařilo dostat na vrchol žebříčku Billboard s písní Metal Health (1983). Neméně důležitým při rozšiřovaní posluchačské základny se ukázal "US Festival" konaný v Kalifornii roku 1983. Na tomto třídenním festivalu byl jeden den věnovaný čistě jenom heavymetalovému žánru, který tu zastupovali Ozzy Osbourne, Van Halen, Scorpions, Mötley Crüe, Judas Priest a jiní, a kterému se podařilo přitáhnout největší pozornost publika. Mezi roky 1983 a 1984 vzrostla prodejnost heavymetalových nahrávek z 8 na 20 procent všech nahrávek prodaných v USA. Vícero popředních odborných časopisů zasvěcených žánru začalo svou činnost. Patřili k nim například Kerrang!(založený 1981) a Metal Hammer (1984). Roku 1985 Billboard vyhlásil, že "metal rozšířil svou diváckou základnu. Metalová muzika už není výhradní doménou výrostků mužského pohlaví. Metalové posluchačstvo se rozšířilo o starší (vysokoškoláky), mladší (mladší žáky) a ženy."
V polovině 80. let měl největší zastoupení v žebříčcích, hudebných televizích a na koncertních šňůrách glam metal. K hlavním představitelům patří skupiny Warrant z L.A., skupiny z východního pobřeží jakoPoison,Cinderalla, či neméně oblíbené kapely Mötley Crüe a Ratt. Stylistickou mezeru mezi hard rockem a glam metalem zaplnila skupina Bon Jovi z New Jersey, která dosáhla nesmírnou popularitu díky svému třetímu albu Slippery When Wet(1986). V roku 1987 začala MTV vysílat pořad Headbanger's Ball, zasvěcený výlučně heavymetalovým videoklipům. Metalová komunita se rozdělila na dva hlavní tábory, na příznivce komerčního zvuku a na přívržence undergroundu pohrdajících populárním stylem, kterému přezdívali "lite metal" nebo "hair metal."
SkupiněGuns N Roses se podařilo získat pozornost fanoušků různých stylů. Na rozdíl od glammetalových kapel té doby byli omnoho surovější a jízlivější. Po nesmírném úspěchu jejich debutové deskyApettite for Destrct (1987) "se skupina Guns N' Roses stala cílem, na který se zaměřil všechem další metal po následující dekádu." Rok nato se s té samé losangeleské hardrockové klubové scény vynořila kapelaJane s Addiction s debutem Nothing's Shocking. Časopis Rolling Stone vyhlásil, že "Jane's Addiction jsou právoplatným dědicem odkazu Led Zeppelin, neboť žádna kapela jim doposud nebyla taková věrná." Byla jednou z prvních kapel spájených z "alternetivním metalem", který se dostal do popředí během 90. let. Popularitu glam metalu mezičasem udržovaly nové kapely jako newyorští Winger anebo Skid Row z New Jersey.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co poslouchá te ?

Metal 34.8% (8)
Rock 34.8% (8)
Pop 13% (3)
Hip Hop 17.4% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama