Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

Thrash meta

20. dubna 2009 v 6:19 | Amycus |  Metal
Thrash metal se zrodil počátkem 80. let. Podobně jako jeho nejbližší příbuzný - speed metal - rovněž thrash vykazuje velký vliv hardcoreu a Nové vlny britského heavy metalu. Nejvýznamnější scéna v Spojených státech, odkud thrash pochází, se nacházela v oblasti sanfranciského zálivu. Thrashové kapely vyvinuly nový sound, který se vyznačoval větší rychlostí a agresivitou v porovnání s původním heavy metalem, i v porovnání s jeho následovníkem - glam metalem. Většinou se tu prolínají nízké kytarové riffy s hlavní shredovou kytarou. Texty převážně rozebírají nihilistický náhled na svět, anebo se zabývají společenskými problémy, využívajíc při tom drsný, neslušný jazyk. Charakterizovali jej slovními spojeními jako "zkažená městská muzika" či "bělošský bratranec rapu".
Thrash zpopularizovala tzv. "Velká thrashová čtyřka": Antrax, Megadeth,Metallica a Slayer. Kreator, Sodom a Destruction, tři německé kapely, nejvíce přispěly k tomu, že se tenhle styl dostal do Evropy. Neméně důležité byli také kapely Testament ze San Franciska, Exodus z New Jersey a brazilská Sepultura. Třebaže thrash pochází z undergroundu (a v prvních deseti letech byl více-méně jen undergroundovým fenoménem), některým skupinám se podařilo získat rovněž komerční publikum. Metallice se roku 1986 podařilo dostat mezi 40 nejlepších alb v hitparádě Billboard s albem Master of Pupppets a dva roky nato s albem...AndJustice for all dobyla šesté místo; alba kapel Megadeth a Anthrax měli rovněž alba na vrcholu žebříčka.
Slayer si sice nevydobyli takovou popularitu jako zbytek Velké čtyřky, no navzdory tomu vydali jeden ze směrodajných alb žánru: časopis Kerang!označil album Reing in Blood(1986) za "nejtvrdší album všech časů." Dvě desetiletí nato jej zas magazín Metal Hammer vyhlásil za nejlepší album za posledních dvacet let. Slayer si získal, na svou škodu, posluchačstvo z radů krajně pravicových skinheadů, poněvadž se ve svých textech zabývá násilím a nacizmem. Začátkem 90. let thrash dosáhl nevídaný úspěch, čímž dal novou tvář komerčnímu metalu. "Černé album" od Metalliky se umístnilo na prvním místě v žebříčku Billboard,Coutdown to Extictioonod Megadeth (1992) na druhém, Anthrax a Slayer se dostaly do první desítky, a alba lokálních kapel jako Testament a Sepultura se dostaly do první stovky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký druh metalu posloucháte ?

Trash metal 14.6% (12)
Death metal 8.5% (7)
Black metal 7.3% (6)
Power metal 11% (9)
Doom a gothic metal 8.5% (7)
Alternetive metal 7.3% (6)
Nu metal 12.2% (10)
Hard rock 14.6% (12)
Industrial metal 9.8% (8)
Glam metal 6.1% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama