Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

Kirk Lee Hammett

8. května 2009 v 7:00 | Amycus |  Metallica

Kirk Lee Hammett


Kirk Lee Hammett je americký kytarista hrající v kapele Metallica. V roce 2003 se umístil v americkým hudebním magazínu Rolling Stone na jedenáctém místě v anketě o 100 nejlepších kytaristů světa.

Mládí

Narodil se v San Francisko, Kalifornii, irskému otci a matce pocházející z Filipín. Do základní školy začal docházet poté, co se jeho rodina přestěhovala do East Bay. Jako mladý začal projevovat zájem o hudbu hlavně díky sbírce kytar a nahrávek jeho staršího bratra Ricka. Nejvíce ho ovlivnily kapely Led Zeppelin, The Rolling Stones, Black Sabbath a UFO. Jeho největším vzorem byl Jimi Hendrix. Ke kytaře se dostal v 15 letech, jeho prvními kytarami se staly 1978 Fender Stracocaster a 1974 Gibson Flying V. Aby si vydělal na zesilovač značky Marshall, začal pracovat jako prodavač v Burger Kingu.

Profesionální kariera

V roce 1985 založil spolu se zpěvákem Paulem Baloffem, kytaristou Gary Holtem, baskytaristou Geoffem Andrewsem a bicmanem Tomem Huntingem skupinu Exodus, která je aktivní dodnes.
Hammett nastoupil do kapely Metallica v roce 1983 jako náhrada za Dava Mustaina (Megadeth), který měl problémy s alkoholem. Jeho prvním počinem společně s Metallicou bylo album Kill 'Em All. V té době bral lekce hry na kytaru od slavného kytarového virtuóza Joea Satrianiho.
Přestože je Hammett hlavně sólový kytarista, pro Metallicu napsal také velké množství riffů od poloviny 80. let, obzvláště pak v letech devadesátých v průběhu Load éry. Jeden ze slavných riffů skladby Enter Sandman napsal v hotelovém pokoji ve tři hodiny ráno. Část skladby Creeping death napsal Kirk Hammett původně pro Exodus, avšak přenesl ji do Metallicy. Hammett je známý častým užíváním Wah-wah pedálu v jeho sólech. On sám říká, že wah-wah mu dovoluje "rozšířit jeho osobnost". Často také obohacuje písně flažolety, nejvíce patrné jsou ve skladbách Welcome Home (sanitarium), Disposable Heroes a The Thing That Should Not be.
Album Metallicy St.Anger vyvolává rozporuplné reakce. Jednou z hlavním příčin je absence kytarových sól. Kirk sám řekl že do alba zkoušeli sóla zakomponovat, avšak neznělo to podle jejich představ.
V roce 2006 Hammett propůjčil hlas své postavě v seriálu Simpsonovi (epizoda The Mook, the
Chef, the Wife and Her Homer).

Osobní život

Hammettovo první manželství skončilo v roce 1990, v průběhu nahrávání alba The Black Album. Nyní žije v San Franciscu společně se svou druhou ženou Lani se kterou se oženil v roce 1998.29. záři 2006 se Kirkovi a Lani narodil syn, kterému dali jméno Angel Ray Keala
Hammett.

Vybavení

V lednu 2007 ohlásila americká společnost ESP Guitars Company limitovanou edici kytary KH-20 která oslavuje Kirkův 20letý vztah se společností ESP. Kytara vychází z typu KH-2 který se prodává již řadu let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jakou skupinu poslocháte ?

Nightwish 20% (23)
Lordi 18.3% (21)
Metallica 14.8% (17)
AC/DC 23.5% (27)
Scorpions 8.7% (10)
The Rolling stones 14.8% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama