Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

Tony Iommi

13. května 2009 v 14:23 | Amycus |  Black Sabbath
Tony Iommi

Frank Anthony "Tony" Iommi je britský kytarista, který se proslavil účinkováním s legendárníheavy metalovou skupinou Black Sabbath. Je to jediný člen skupiny, který s ní hrál po celou dobu její činnosti.
Na kytaru začal hrát jako teenager pod vlivem Hanka Marvina aThe shadows. V 17 letech při práci ve fabrice přišel o poslední články prostředníku a prsteníku pravé ruky, kterou mačká akordy.
Protože je Tony levák, používal pravou ruku na hmatníku kytary a tento úraz mu způsoboval bolesti při tlaku na struny. Byl přesvědčen o tom, že jako hráč na kytaru skončil. Jeho šéf z práce, který věděl o tom, že si po večerech přivydělává hraním v místní hospodě, mu poradil, jestli by se nepokusil o něco podobného jako slávný belgický Cikán - jazzový kytarista, který vystupoval pod jménem Django Reinhardt ten totiž ztratil ještě jako malé dítě při požáru pohyblivost v třetím a čtvrtém prstu na ruce, kterou mačkal struny na hmatníku.
Po pokusech s hraním na kytaru praváckým způsobem se Tony nakonec rozhodl zkusit používat struny na banjo, které nejsou tak tvrdé a na poškozené prsty si nasazoval kryty z plastu. Časem si na tyhle prsty začal speciálně upravovat konce z flašek od čistícich prostředků, později náprstky pokryté kůží.
Tony Iommi hrával v několika blues-rockových kapelách. V letech 1964-65 to byla skupina The Rockin' Chevrolets, která dostala příležitost pro hrávaní v Německu. Tony tehdy zanechal práci ve fabrice a stal se profesionálním muzikantem.
Mezi lety 1966 a 1967 hrál Tony v kapele The Rest, kde hrál i se svým starým kamarádem ze školy a budoucím bubeníkem Black Sabbath Billem Wardem. Od února 1968 do července 1968 hrál v kapele Mythology, a Bill Ward se poté připojil taky.
V srpnu 1968 se Mythology rozpadla a také skupina Rare Breed ukončila činnost; tam hrál kytarista Terry"Geezer Butler a zpěvák John"Ozzy Osbourne a ti se připojili k Tony Iommim and Billu Wardovi i se slide kytaristou Jimmy Phillipsem a saxofonistou Alanem "Akerem" Clarkem. Tato šestičlenná skupina, kde byl Geezer Butler už basákem, nesla jméno Polka Tulk Blues Company. Phillips a Clarke skupinu po nějakém čase opustili a název se zkrátil na Polka Tulk.
Tony Iommi, Geezer Butler, Bill Ward a Ozzy Osbourne kapelu v září 1968 přejmenovali na Earth. Tak hráli až do prosince 1968, kdy Tony Iommi odešel krátce hrát k Jethro Tull (jedno vystoupení). V srpnu 1969 se konečně přejmenovali na Black Sabbath, protože v Anglii už jedna skupina s názvem Earth existovala.
Tonyho pracovní úraz později způsobil, že musel podladit kytaru - ta pak ve skladbách Black Sabbath měla svůj charakteristický zvuk, který se stal jedním ze znaků pro rockový subžánr, známý jako heavy metal. Tonymu ladění se musel přizpůsobit i baskytarista Geezer Butler.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký druh metalu posloucháte ?

Trash metal 14.6% (12)
Death metal 8.5% (7)
Black metal 7.3% (6)
Power metal 11% (9)
Doom a gothic metal 8.5% (7)
Alternetive metal 7.3% (6)
Nu metal 12.2% (10)
Hard rock 14.6% (12)
Industrial metal 9.8% (8)
Glam metal 6.1% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama