Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

AC/DC-životopis

1. června 2009 v 6:58 | Amycus |  AC/DC

AC/DC je australská hard rocková skupina, kterou v roce 1973 v Sydney založili bratři Angus a Malcolm Youngovi. Kapela je spolu například s Led Zeppelin, Deep Purple, nebo Black Sabbath považována za průkopníky hard rocku a Heavy metalu. Členové však styl kapely označují jako rock and roll.
Kapela prošla několika změnami sestavy předtím, než v roce 1975 vydala své debutové album High Voltage. K další změně sestavy došlo v roce 1977 na pozici baskytaristy, když Cliff Williams nahradil Marka Evanse. V roce 1979 vydala kapela velice úspěšné album Highway to Hell. Zpěvák a spoluautor písní Bon Scott však 19.února 1980 zemřel na otravu alkoholem. Kapela uvažovala o ukončení činnosti, ale brzy byl jako nový zpěvák vybrán Brian Johnson, ex-člen kapely Geordie. Ve stejném roce vydala kapela své nejúspěšnější album Back in Black.
Následující album, For Those About to Rock We Salute You bylo také velice úspěšné a stalo se prvním hard rockovým albem, které se dostalo na první místo amerického žebříčku. Po odchodu bubeníka Phila Ruda v roce 1983 však začala popularita kapely a prodejnost jejích desek klesat. Nepříznivý trend zvrátilo až album The Razors Edge z roku 1990. Phil Rudd se do kapely vrátil v roce 1994 a podílel se na alba Ballbreaker z roku 1995. Dalším album, Stiff Upper Lip, vyšlo v roce 2000 a bylo kritikou přijato pozitivně. Zatím posledním albem AC/DC je Black Ice z října 2008.
AC/DC prodali po celém světě asi 150 milionů alb a z toho 68 milionů ve Spojených státech. Alba Back in Black se celosvětově prodalo 42 milionů kopií, z toho 21 milionů ve Spojených státech. Back in Black je tudíž druhým celosvětově nejprodávanějším albem historie, úspěšnější bylo jen album Michaela Jacksona Thriller, kterého se prodalo přes 100 milionů kopií. Kapela se umístila čtvrtá na seznamu 100 Greatest Artists of Hard Rock televize VH1 a televizí MTV byla vyhlášena "sedmou nejlepší heavy metalovou kapelou všech dob".

Začátky

Malcolm a Angus Youngovi založili AC/DC v listopadu 1973. Dalšími členy se stali baskytaristaLarry Vam Kriedt, zpěvákDave Evans a Collin Burgess, ex-bubeník kapely The Masters Apprentices. Kapela odehrála svůj první koncert v klubu Chequers v Sydney 31 prosince 1973 . Později podepsali smlouvu s labelem Albert production. Sestava kapely se často měnila, jako první byl vyhozen Colin Burgess a posléze se v kapele vystřídalo několik baskytaristů a bubeníků.
Ve stejné době začal Angus Young při koncertech nosit svou charakteristickou školní uniformu. Uniforma údajně pocházela z Ashfield Boys High School, kde studoval a s nápadem, aby ji při koncertech nosil, přišla jeho sestra Margaret. Angus zkoušel také další kostýmy, napříkladSpider Mana, Zorra, gorilu, nebo parodii na Supermana jménem Super-Ang. V úplných začátcích také kapela experimentovala se saténovým oblečením, ale této myšlenky se členové vzdali, když zjistili, že stejně se obléká kapela Skyhooks z Melbourne.
Bratři Youngovi dospěli k názoru, že Evans není dobrým frontmanem, protože jim připadal spíše jako glam rocker jako napříkladGary Glitter. Při koncertech často místo Evanse vystupoval první manažer kapely Dennis Laughlin, který byl dříve zpěvákem kapely Sherbet. Evans měl také s Laughlinem osobní spory, které přispěly k negativnímu pohledu ostatních členů kapely na jeho osobu. V důsledku těchto sporů byl Evans z kapely vyhozen a frontmanem AC/DC se stal zkušený zpěvák a přítel George Younga Ronald Bleford "Bon" Scott.

Více na Wikipedie

Současní členové

Bývalí členové

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jakou skupinu poslocháte ?

Nightwish 20% (23)
Lordi 18.3% (21)
Metallica 14.8% (17)
AC/DC 23.5% (27)
Scorpions 8.7% (10)
The Rolling stones 14.8% (17)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama