Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

Green Day: zelená horečka je tady

5. června 2009 v 16:34 | Amycus |  Novinky

Green Day: havárie 21. století Green Day: zelená horečka je tady

Green Day
Dost možná nejočekávanější nahrávka letošního roku je venku! Američtí Green Day právě vydávají velkolepě pojatou novinku s názvem 21st Century Breakdown. A již nyní je jasné, že půjde o kasovní trhák. Přinášíme vám spoustu informací o jejím vzniku.
Je to tady! Druhá nejočekávanější deska letošního roku hned po velikánech U2 právě vychází. Americká kapela Green Day, kterou zatím poslední opus AmericanIdiot z roku 2004 znovu vystřelil na oběžnou dráhu velkých stadionů, prvních příček prodejnosti, nejvyšších rádiových i televizních rotací a nehynoucí slávy, vydává v těchto dnech vymodleného studiového následníka pod názvem 21st Century Breakdown.

V hudebním světě i na fanouškovských fórech se již nějakou dobu nemluví téměř o ničem jiném, takže se dá předpokládat, že Green Day co do komerčního úspěchu svou laťku nepodlezou, ba naopak.
Zní to trochu jako příběh z červené knihovny. Green Day, kteří spolu s The offspring,Blink - 182, NFOX a řadou dalších, stáli v polovině 90. let v čele neopunkové revoluce, která jim vynesla masivní celosvětový úspěch díky našlápnuté desce Dookie (1994), stihl podobný osud jako jejich souputníky a na přelomu tisíciletí upadli prakticky do zapomnění (v roce 1998 dokonce koncertovali v prostorách nepříliš prestižní a nyní již neexistující pražské Brumlovky).

Materiál připravovaný na desku Cigarettes And Valentines, jež měla vyjít v roce 2004, se ničím nelišil od běžné produkce kapely a nikdo si od něj nesliboval zásadnější průlom do hudebního světa.

Pak ale přišel zlom. Téměř dokončené mastery alba byly nedlouho před vydáním ze studia ukradeny a kapela to vzala jako signál, že se má vydat jiným směrem. S hotovými písničkami se nadobro rozžehnala a naskládala nové pecky, ze kterých se později vyklubal American Idiot, jenž debutoval na první příčce prodejnosti americké hitparády Billboard a dodnes se jej prodalo na 12 milionů kopií po celém světě.

Masivní úspěch je krásná věc, ale tíže odpovědnosti za další album je drtivá. Kapela při nahrávání novinky 21st Century Breakdown musela dát "oddech" v podobě založení společné alternativní kapelyFoxboro Hot Tubs. Pod touto hlavičkou vloni vydala dokonce celé album a odehrála turné po malých klubech, na kterém se chovala, jako kdyby jí hvězdný status spíš překážel.

Nakonec se však trio v čele se zpěvákem Billiem Armstrongem "vyřádilo" a konečně v prověřeném hollywoodském studiu Ocean Way zasedlo k nahrání písní pro Green Day, na které jejich fanoušci tolik čekali. Zprávy pronikající za zdi studia však byly - až na dvě videa z natáčení umístěná na server Youtube - velmi skoupé a nepříliš konkrétní.

Frontman Armstrong se nechal slyšet, že nová deska se ponese spíš na vlně power popu než punk rocku, jak jsme od Green Day byli zvyklí. To ale ve skutečnosti nebyla žádná novinka, protože nejinak tomu bylo i na předchozím American Idiot. "Tohle album bude víc... náboženské," utrousil také v jednom rozhovoru Armstrong. Ani náboženská témata však nejsou pro Green Day ničím novým. O něco zajímavější je již poněkud "schizofrenický" výčet inspirací, které se údajně na vzniku písní podílely. Padla jména jako Queen, The Class,Bob Dylan,Bruce Springsteen, ale dokonce také Beatles či David Bowie.

Deskou se opět táhne koncepční nit příběhu - tentokrát o mladém mileneckém páru Christiana a Glorie, kteří nás postupně provedou třemi částmi alba, jež nesou názvy Heroes And Cons (Hrdinové a idioti), Charlatans And Saints (Šarlatáni a světci) a Horsehoes And Handgranates (Podkovy a granáty) a každá obsahuje po šesti písních. Právě pro zálibu v propojování materiálu na albu jednotícím prvkem příběhu byli Green Day americkou televizí MTV přirovnání k průkopníkům "rockové opery" The who.

Další lichotku od novinářů obdržel Armstrong za své epické texty, které pro změnu přirovnali k současnému velikánovi amerického románu Chuckovi Palahniukovi (Klub rváčů). "Album 21st Century Breakdown je snímkem doby, ve které žijeme, a ve které se ptáme a snažíme pochopit sobeckou manipulaci všude kolem nás - ať již ve vládě, náboženství, médiích nebo vlastně v jakékoli jiné formě autority," shrnuje frontman svůj světonázor.

Jako pilotní singl byla vybrána rockově burácivá vypalovačka Know your Enemy, z níž mnozí začali usuzovat na návrat zvuku Dookie (1994), nejoblíbenějšího a nejvychvalovanějšího alba punkrockové éry kapely. Jak sdělil Armstrong v rozhovoru pro časopis Q: "Je to vlastně manifest. Pojednává o osvobození se od té spousty sr*ček, které vidíte v televizi." Klip k písni režíroval Matthew Cullen, zakladatel slavné režisérské stáje Motion Theory. Produkce desky se ujal jeden z nejvyhledávanějších rockových producentů současnosti Butch Vig (Nirvana, Smashing Pumpkins, Garbage a desítky dalších).

Od července na Green Day čeká nabité obří turné po Severní Americe a Evropě, přičemž celý kolotoč obdenních koncertů po světových metropolích se zastaví až v polovině listopadu. Česku se nejvíce přiblíží štací 6. listopadu ve vídeňské Stadthalle. Natěšení tuzemští fanoušci však nemusejí ronit hořké slzy. 19. května totiž kapela odehraje koncert v newyorské Webster Hall, který bude nahráván a krátce nato celý umístěn na jejich profil na serveru My spaces.com

Autor: Dalibor Vik, i-legálně

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama