Vše o metalových, hard rockových a rock 'n' rollových skupinách

Historie

10. června 2009 v 15:32 | Amycus |  Hard Rock

Formování

Britské rockové skupiny jako například The Rolling Stones, The Beatles, The Yardbirds, The Who a The Kinks modifikovaly standardní rock n roll přidáváním tvrdšího zvuku, těžšími kytarovými riffy, dunivými bicími a hlasitým zpěvem. Tento zvuk se stal základem pro hardrockový styl. Rané skladby byly například Helter Skelter, I Want You (She's So heavy) a Hey bulldog od The Beatles, I Can See for Miles od The Who a "You Really Got Me od The Kinks.
V této době Jimi Hendrix produkoval novou formu blues ovlivněnou psychedelickým rockem, který byl kombinací jazzu, blues a rokenrolu. Byl jedním z prvních kytaristů, kteří experimentovali s novými kytarovými efekty jako byla modulace, zpětná vazba a deformace zvuku.
Na konci 60. let skupiny Black Sabbath a Led Zeppelin začaly mísit rané britské rockové skladby do tvrdší ohraničené formy, kterou nazývaly Blues rock.
Typickým příkladem blues-rockového stylu, který zároveň reprezentuje začátky hard rocku, je první album od skupiny Led Zeppelin z roku 1969 Led Zeppelin I. Ve skladbách alba jsou jasné základy blues a některých známých skladeb bluesových muzikantů. Třetí album od skupiny Led Zepplin (Led Zeppelin III) bylo oproti druhému později ve stylu progresivního (i když tvrdě laděného) rocku.
Hudba skupiny Black Sabbath byla v hard rocku vskutku revoluční. Byla typická temně laděnými texty skladeb, tvrdými kytarovými riffy a atmosférou těžké hudby. Tato atmosféra transformovala tehdejší hard rock do formy heavy metalu. V roce 1970 skupinaBalck Sabbath vydala první heavy metalové album "Black Sabath".
Zároveň se na hardrockovou scénu uvedla skupina Deep Purple svými alby "Shades of Deep Purple" (1969), The book of Thaliesyn (1968) a Deep Purple (1969). Hardrocková transformace skupinyDeep Purple pokračovala alby "Shades of Deep Purple" a Machine Head, které je také považováno i za jeden z prototypů nejen pro vznik heavy metalu, ale i speed metalu. Skladba Highway Star, která se tu nachází, je považovaná za první speed metalovou skladbu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký druh metalu posloucháte ?

Trash metal 14.6% (12)
Death metal 8.5% (7)
Black metal 7.3% (6)
Power metal 11% (9)
Doom a gothic metal 8.5% (7)
Alternetive metal 7.3% (6)
Nu metal 12.2% (10)
Hard rock 14.6% (12)
Industrial metal 9.8% (8)
Glam metal 6.1% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama